سفارش تبلیغ
صبا
جیرفت زیبا ( استان سبزواران )

سلام

این پست دردنوشته ای است از جانب اکثر مردم روستاهای ساردوئیه که ناخواسته از سوء مدیریتی رنج می برند که با کمی تدبیر حل شدنی است !

و قصد هیچگونه توهینی به هیچ قومیتی نداریم !

 ***

منطقه ساردوئیه از توابع شهرستان جیرفت که سالیان گذشته بعنوان منطقه ای خوش آب و هوا در شمال شهر جیرفت پذیرای مردم گریزان از گرمای 55 درجه جنوب است . با قدم گذاشتن در این منطقه روح و روان آرامش می گیرد وسرزمین بکر و دارای جاذبه های طبیعی و وجود مقدس بارگاه امامزاده سلطان سید احمد (ع) از جاذبه های این منطقه زیبا است .

 بیش از 4 سال است که گردشگرانی از هرمزگان و زاهدان به سادوئیه می آیند و چند روزی را در شهر درب بهشت و روستاهای اطراف مهمان هستند . اما چه میهمانی !

گاهی جمعیت این میهمانان بیش از 5 هزار نفر می شود که اسکان این مهمانان هم معضلی برای شهر درب بهشت شده است . 

3 

بگونه ای که خیابان های منتهی به حرم مطهر مملو از جمعیت و مردمی است که در گوشه و کنار و پیاده رو ها چادر مسافرتی زده و استراحت می کنند . 

همه چیز خوب و عالی بود تا اینکه  عده ای از این مسافران بندری و زاهدانی سر از روستاهای اطراف شهر درب بهشت در آوردند و این طبیعت به مذاق شان خوش آمد و آمدند و آمدند و نرفتند !

همیشه چندین ماشین پر از زنان و مردانی که با صدای بلند موزیک بندری وارد روستاها شده و بدون اجازه گرفتن از اهالی روستا در باغها اطراق می کنند و سریعا بساط کباب و منقل و قلیان را براه انداخته و با سر و صدای بلند به شوخی و خوشگذرانی می پردازند ! گاهی هم بصورت مختلط به رقص و پایکوبی می پردازند .  

 12

 کودکان این میهمانان هم از درختان بالا رفته و میوه ها و گردوها را چیده و بر زمین می ریزند . شاخه درختان را میشکنند ، طبیعت اطراف خود را پر از آشغال و ته مانده خوراکی ها کرده و می روند ! بعضی وقت ها بدلیل نبود سرویس بهداشتی مشکلاتی را برای کشاورزان در باغها بوجود می آورند که معذور از بیان هستم !

حریم امن روستا را با پوشش نامناسب خود به هم می ریزند.اکثرا بندری ها با شلوارک و رکابی ! سر قنات ها تجمع می کنند و باعث معذوریت اهالی  روستا جهت بردن آب آشامیدنی می شوند .

روزهایی که چند روز تعطیلی هست ، بالطبع جمعیت بیشتری روانه شهردرب بهشت و روستاهامی شوند و کشاورزان باید کار و زندگی خود را رها کنند و به نگهبانی از باغ و محصولات خود بپردازند . 

 

1

همین دیروز چند ماشین پژو و پراید با سرنشینان بندری که در باغی بساط داشتند ، اقدام به چیدن چند گونی از محصولات گردو و سیب باغی پیرمردی نمودند که وقتی با اعتراض وی روبرو شدند ، به وی هتاکی کرده و مسخره اش نمودند !

هرگاه ما به این وضعیت نابسامان اسکان بندری ها اعتراض کردیم با پاسخی مواجه شدیم که ظاهرا باید بپذیریم این مهمانان هرکار دلشان خواست انجام دهند ! با قیافه های حق به جانب و طلبکارانه با مردم برخورد می کنند و می گویند : شما فرهنگ این کارهای ما را ندارید !

انگاری ما گفتیم 650 کیلومتر رانندگی کنند و بیایند اینجا !

اگر به زیارت امامزاده سلطان سید احمد (ع) شرفیاب شدید ، یک سری هم به پارک و آلاچیق های مجاور بزنید . با صحنه های زشت و ناراحت کننده قلیان کشیدن بندری ها اعم از زن و مرد در مجاورت این حرم نورانی مواجه می شوید ! حتی بعضی ها رعایت نکرده و در محوطه صحن مطهر بساط قلیان پهن می کنند وجلوی چشم زائران به استعمال دخانیات مشغول می شوند !  

کاری که نزد مردم ساردوئیه ناپسند و مذموم است !  

5 

 مردم ساردوزمین همواره به مردمانی مهمان نواز و خونگرم معروف هستند ، و در پذیرایی از مهمان سنگ تمام می گذارند ،ولی در مقابل این تهاجم این مهمانان به باغات و محصولاتی که از اسفند ماه در سرمای ساردوئیه زحمت کشیده اند و خرج کرده اند ، نمی توانند سکوت کنند ، چون تنها منبع درآمد این کشاورزان همین درختان و میوه ها است که اینگونه به تاراج می رود ! 

طبق شنیده ها این جماعت اقدام به خریداری چندین قطعه زمین مسکونی در حاشیه شهر درب بهشت نموده اند که این امر سبب گشته تا طلبکارانه بگویند ما اینجا خانه داریم و احیانا حق آب و گل دارند ! مایه تاسف برای مسوولین وقت شهر درب بهشت که با واگذاری زمین مسکونی به این جماعت گردشگر باعث ضربه به فرهنگ و آداب و روحیات منطقه ساردوئیه شده اند !

: آمدند و کندند و سوختند و بردند و رفتند ...

ترس ما از این است که روزی فرا برسد ما نیز همانند مردم مظلوم غزه در محاصره بندری ها و زاهدانی ها قرار بگیریم ! 

 این روزها اگر قدم در هر روستای ساردوئیه بگذارید و از روستائیان در مورد این مهمانان ناخوانده سوال کنید ، قطعا با گلایه و شکایت از وضعیت بغرنج بوجود آمده سخن ها و داستان ها می گویند !

خواهش مردم زحمتکش و رنج کشیده روستاهای اطراف ساردوئیه از بخشداری و شورای شهر و نیروهای امنیتی شهر درب بهشت رسیدگی به این مشکل بوجود آمده است ، تا خدای ناکرده شاهد هیچگونه بی احترامی به این مهمانان نباشیم !

یا علی مدد

مهدی عادلی

348
موضوع مطلب :


چهارشنبه 93 مرداد 15 :: 11:57 صبح :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

درباره وبلاگ

پیوندها
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 163
بازدید دیروز: 78
کل بازدیدها: 641813
تعداد بازدیدکنندگان :
تعداد افراد آنلاین :
مرکز آموزش ایرانیان


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


مهمان ساردو - جیرفت زیبا ( استان سبزواران )