سفارش تبلیغ
صبا
جیرفت زیبا ( استان سبزواران )

  سلام 


 اگر سیل نمی‌آمد کسی خبردار نمی‌شد که در زیر خاک جیرفت چه تمدنی خوابیده. 
بعد از سیل هم انگار ما خوابیده بودیم تا تکه‌هایی از تمدنمان را ببرند. اما قصة این تمدن نویافته از این قرار است: روزی روزگاری از کوه‌های بلندی به اسم ساردوییه ، رودی به نام هلیل جاری شد و به سرزمینی پست که امروز به آن جیرفت می‌گویند فرود آمد تا حکایت مردم این دیار شروع شود.

امروز سینه خاک، قصه‌ای را برای ما نقل می‌کند که تا همین چند سال پیش کسی آن را نشنیده بود. داستانی که تاریخ آن حداقل به 2500 سال قبل از تاریخ 2500 سالة هخامنشیان برمی‌گردد. در آن وقت مردمی می‌زیستند که در عصر مفرغ، عصر طلایی خودشان را تجربه می‌کردند.

نام دیگر جیرفت، سبزواران است و در جنوب شرقی استان کرمان قرار دارد.
 وقتی مارکوپولو به ایران آمد، سر راهش جیرفت را هم دید. ظاهرا در زمانی که او از این شهر عبور می‌کرد، جیرفت به کلی ویران شده بود. او از جیرفت به عنوان «کامارای» یاد کرده.
 مضمون خیلی از تصاویر اشیا پیدا شده در جیرفت، جدال حیواناتی مثل ببر و مار با هم است. نقش عقرب هم زیاد دیده می‌شود.
 کنار صندل، روستایی است در حدود 30 کیلومتری جنوب جیرفت که نامش را در نقشة اطلس راه‌های ایران پیدا نمی‌کنید. ولی واقعا چنین جایی وجود دارد.
 فاصلة تپه‌های کنار صندل شمالی و جنوبی حدود 5/1 کیلومتر از هم است. به غیر از این دو تپه، تپه‌ای که به قلعة کوچک موسوم است و قبرستان مطوط‌آباد هم از مکان‌های باستانی منطقه هستند.
 استفاده از اصطلاح سنگ صابونی، فقط به این دلیل است که برای چندین دهه این نوع سنگ با این نام شناخته و معرفی شده است.
 از مکان‌های دیدنی اطراف جیرفت این‌ها هستند: آبشارهای دوساری، روستای رود فرق، قلة علم‌شاه در کوهستان زیبای جبال بارز، سد جیرفت، روستای اسفندته، تنگه آبشوئیه و...
 یکی از مسیرهای خوب برای رفتن از کرمان به جیرفت این است: کرمان + ماهان + راین + ساردوئیه + دلفارد + جیرفت زیبا

قدیمی‌تر از زیگورات

  1
این هم عکس هوایی از تپة کنار صندل شمالی. زیر این خاکی که می‌بینید، یک بنای دو یا چند طبقه مدفون است که باستان‌شناسان کم‌کم آن را بیرون می‌آورند. این بنا از قدیمی‌ترین زیگورات‌های کشف شده است و برای همین کارشناس‌ها دوست ندارند اسم آن را زیگورات بگذارند

 12

مرغ ظرفابی  

فقط باید سر و کارتان با فلزکاری باشد تا بدانید که چقدر سخت است که از مفرغ یک تکه، یک ظرف شبیه این درست کرد. انگار یک مرغابی است که در حوض آب شنا می‌کند. یادتان باشد این ظرف حدود 5 هزار سال پیش ساخته شده

 122

تخته‌نرد جادویی

2
ظاهرا صفحة این بازی شبیه تخته نرد است که جیرفتی‌های 5 هزار سال پیش به آن علاقه داشتند. شاید تاس می‌انداختند و مهره‌ها را در داخل این دایره‌ها حرکت می‌دادند. تعداد دایره‌ها در اشکال مختلف فرق می‌کند. احتمالا این بازی با اعتقادات جادویی همراه بوده

درخت زندگی

 

12
این گیاه نقش درخت زندگی (Tree of life) را بازی می‌کند. درخت زندگی در بسیاری از تمدن‌ها به خاطر طول عمر، زیبایی و سودمندی مقدس بوده. و معمولا میان دو راهب یا دو جانور مثل شیر و بز وحشی که نگهبان آن هستند، تصویر می‌شده. جنس این ظرف از جنس سنگ صابونی است

  روزی روزگاری، شهری

 
234

به این تپه می‌گویند تپه کنار صندل جنوبی. به نظر می‌رسد بقایای یک ارگ حکومتی سلطنتی در هزارة سوم قبل از میلاد است. کمی دورتر از ارگ، باقی‌مانده‌های یک خانه را می‌توانید ببینید که احتمالا از خانه‌های مردم عادی است. این تپه از تپه‌های مهم باستانی اطراف جیرفت است که تعدادی از باستان‌شناسان در آن حفاری می‌کنند تا راز این شهر 5 هزار ساله کشف شود

 پلکانی به سمت خدا

  34
به نقش کنگرة روی ظرف نگاه کنید. طرح دژهای مادی، پله‌های تخت جمشید، بالای سر ایوان بزرگ طاق بستان، تاج بعضی از شاهان و... همین طرح است. طرح بنای زیگورات‌ها هم همین است پلکانی که به سمت آسمان می‌رود. این ظرف در موزة جیرفت نگهداری می‌شود

 به من نگاه کن

 

1234

این عقاب با ابهت، چنان روبه‌روی ما ایستاده و نگاه می‌کند که انگار از ما دعوت می‌کند به جزئیات و ظرافت سینه و بال‌هایش توجه کنیم و تاریخ را بنویسیم. این عقاب از اشیای پیدا شده از مناطق باستانی جیرفت است

 سفال‌های عهد دقیانوس

 

2321

مردم محلی به این‌جا می‌گویند دقیانوس. اما این‌ها خرابه‌های شهری است در کنار هلیل‌رود، که روزگاری از بزرگ‌ترین، مهم‌ترین و ثروتمندترین شهرهای اسلامی در دورة سلجوقی بود. سفال‌هایی که از این خرابه‌ها پیدا کرده‌اند، سیر تحول سفالگری دورة اسلامی را مشخص می‌کند.

 

با تقدیم بهترین درودها و آرزوها  خدمت همشهریان عزیز جیرفتی قهرمان :

 خواهشمند است تا با نظرات کارساز و مفید خود ، اینجانب را در راه شناساندن و معرفی هر چه بیشتر و بهتر سرزمین آبا و اجدادی مان جیرفت بزرگ و باستانی به جهانیان کمک و یاری بنمایند .

با تشکر

مهدی عادلی

348 
موضوع مطلب :


یکشنبه 91 آذر 19 :: 7:20 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

 

 348

وطن یعنی . . .

خاک من 

سرزمین من 

یعنی 

جیرفت بزرگ و باستانی 

کهاندیشه ام از عشق به خاک پاکش

لبریز است . . .

شهر من به تو می اندیشم . . . 

348 
موضوع مطلب :


یکشنبه 91 آذر 19 :: 6:46 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

  

23214234

جنوب استان کرمان یکی از بکرترین مناطق گردشگری و به خصوص طبیعت گردی در ایران محسوب می شود .  

 در حالی شهرستانهای جنوبی کرمان محوطه های تاریخی همچون تمدن هلیل رود را که یکی از قدیمی ترین تمدنهای دنیا محسوب می شود در خود جای داده است که صدها جاذبه طبیعی این مناطق شهرستانهای جنوبی و گرمسیر کرمان را به هندوستان ایران شهره کرده است

طبیعت بکر در کنار شرایط آب و هوایی خاص این مناطق، باغهای گسترده مرکبات و جنگلهای وسیع و صدها رودخانه و چاههای آبی که به صورت طبیعی از زمین می جوشند و عنوان آرتیزین را به خود داده اند از جمله مهمترین عواملی هستند که بر زیبایی جنوب کرمان افزوده است.

 

 

شهرستان جیرفت یکی از شهرستان‌های استان کرمان است. مرکز این شهرستان شهر جیرفت است

این شهرستان از شمال به شهرستان کرمان، از جنوب به شهرستان عنبرآباد، از شرق به قسمتی از شهرستان بم و از غرب به شهرستان بافت و رابر و ارزوئیه محدود شده‌است.

جمعیت شهرستان جیرفت بنا بر سرشماری سال 1390 تعداد 277000 نفر بوده‌است.

 نرخ باسوادی سطح شهرستان 80% نرخ بیکاری 30% می‌باشد؛ همچنین تعداد 12185 نفر دانشجو در 8 واحد دانشگاهی این شهرستان در سال 90 در حال تحصیل می باشند.

شهرستان جیرفت 13799 کیلومترمربع وسعت دارد و در قسمت مرکزی استان واقع شده‌است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی به "هند ایران" معروف است.

 

منطقه بزرگ جیرفت و کهنوج بعنوان بزرگترین گلخانه طبیعی جهان مشهور است .   

سطح زیر کشت محصولات زراعی باغی 52000 هکتار با میزان تولید 739000 تن می‌باشد. تولیدات آبزیان و دامی این شهرستان با روندی رو به رشد به 30404 تن رسیده‌است. ‏

فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان حدود 238 کیلومتر است و دارای 4 مرکز شهری جیرفت، درب بهشت و جبال بارز و بلوک و 4 بخش و 14 دهستان و 1228 آبادی دارای سکنه می‌باشد.

شهرستان جیرفت دارای سه اقلیم متفاوت جغرافیای سرد کوهستانی ساردوئیه معتدل کوهستانی دلفارد و جبال بارز و گرم مرطوب نواحی دشت جیرفت است؛ ارتفاع شهرستان از حداقل

 680 متر در شهر جیرفت به 3886 متر در بلندیهای ساردوئیه می‌رسد؛ پایین ترین دمای ثبت شده متعلق به منطقه سربیژن‏ -30 درجه در زمستان و بالاترین دمای ثبت شده +48 درجه سانتی گراد در تابستان جیرفت است. طی آمار یک دوره بلند مدت کمترین میزان بارندگی در سطح شهرستان به دشت جیرفت به میزان 182 میلیمتر و بیشترین میزان 350 تا 400 میلیمتر به مناطق جبال بارز شمالی دلفارد؛ درب بهشت اختصاص د
ارد.

دلفارد مدیترانیه ای مجاورت کویر

از دیگر زیبایی های جنوب استان کرمان منطقه گردشگری دلفارد است که در مجاورت بزرگترین ذخیره گاه جنگلی "انار شیطان" قرار گرفته است این منطقه که به آب و هوای مدیترانیه اش شهرت جهانی دارد از عجایب استان کویری کرمان محسوب می شود.

  در حالیکه تصور بر این است که استان کرمان استانی کویری است اما وجود آب و هوای مدیترانیه دلفارد را به منطقه نمونه گردشگری تبدیل کرده است و وجود دهها آبشار مختلف در این منطقه نام دره آبشارها و بهار نارنج را به دلفارد داده است.

 

 

 خوشا جیرفت خوشاصحبای جیرفت بلندآوازه باد آوای جیرفت

به فصل گل زبوی عطر نارنج شود هر رهگذر شیدای جیرفت

 
موضوع مطلب :


پنج شنبه 91 آذر 2 :: 6:42 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

 

تاریخ جیرفت هم‌دوره با تمدن بین‌النهرین و سومر

453
جام جم آنلاین: مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرستان جیرفت گفت: آثار معمارى و شواهدى مربوط به وجود یک تمدن عظیم هم‌دوره با تمدن سومر و بین‌النهرین به دست آمده است.

نادر علیدادی‌سلیمانی امروز در گفت‌وگو با فارس در جیرفت اظهار داشت: در جریان کاوش‌هاى باستان‌شناسان در محوطه باستانى جیرفت در کنار رودخانه هلیل‌رود که غناى تمدنى عظیمى دارد، آثار معمارى و شواهدى مربوط به وجود یک تمدن عظیم هم‌دوره با تمدن سومر و بین‌النهرین به دست آمده است.

وی افزود: طى کاوش‌هاى باستان‌شناسى انجام شده در جیرفت و همچنین در میان اشیاى باستانى کشف شده از قاچاقچیان بخش‌هایى از تعدادى مجسمه شبیه به عروسک به دست آمد.
  2345


علیدادی‌سلیمانی تصریح کرد: دست و پاى این عروسک‌ها به وسیله میله‌اى مفرغی به تنه اصلی تن آنها متصل شده است.

وی ابراز کرد: این مجسمه‌هاى لولایى از جنس سنگ مرمر بوده و به شکل انسان و حیوان ساخته شدند.

علیدادی‌سلیمانی عنوان کرد: این محوطه‌هاى باستانى که در هزاره‌هاى سوم پیش از میلاد آثار ارزشمندى را در خود جاى داده‌اند، جزو غنى‌ترین محوطه‌هاى باستانى ایران محسوب مى‌شوند.

3443
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرستان جیرفت گفت: در طول 400 کیلومتر رودخانه هلیل‌رود تاکنون بیش از 100 محوطه باستانى شناسایى شده است.

علیدادی‌سلیمانی خاطرنشان کرد: هنر حکاکى و سنگ‌تراشى مردم جیرفت از هنر مجسمه‌سازى آنها بسیار قوى‌‌‌تر بوده است.

وی در مورد دیگر مجسمه‌هاى شناسایى شده از این محوطه اذعان کرد: به جز مجسمه‌هاى لولایى نوعى دیگر از مجسمه‌ها نیز در این محوطه شناسایى شده که از جنس سنگ کولریت هستند و یک‌تکه ساخته مى‌شدند.

علیدادی‌سلیمانی بیان کرد: در دومین فصل کاوش در محوطه‌هاى باستانى جیرفت، باستان‌شناسان موفق شدند آثار خطى مربوط به 3 هزار سال پیش یعنى همزمان با اختراع خط در بین‌النهرین را کشف کنند.

2345

وی اظهار کرد: همچنین در این فصل کاوش یکى از عبادتگاه‌های بزرگ ایران یافت شده که مربوط به 2 هزار و 300 سال پیش از میلاد مسیح است.

علیدادی‌سلیمانی تصریح کرد: به اعتقاد بسیارى از باستان‌شناسان بزرگ ایران در محوطه‌هاى تاریخى جیرفت آنچه تاکنون یافت شده، بیانگر سکونت در سرزمینى به وسعت تمدن بین‌النهرین و سومر در عراق است

23456 
موضوع مطلب :


چهارشنبه 91 آبان 17 :: 8:49 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

بسم الرب جیرفت          

 

   234

876

68

908

 

348موب

جیرفت زیبا ، شهری که دوستش داریم . . .
موضوع مطلب :


دوشنبه 91 مهر 3 :: 7:46 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

درباره وبلاگ

پیوندها
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 37
بازدید دیروز: 47
کل بازدیدها: 639694
تعداد بازدیدکنندگان :
تعداد افراد آنلاین :
مرکز آموزش ایرانیان


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


پاییز 91 - جیرفت زیبا ( استان سبزواران )