سفارش تبلیغ
صبا
جیرفت زیبا ( استان سبزواران )

 

برای اینکه شماره سریال تلفن همراه تان را چک نمایید، کاراکترهای زیر را به ترتیب از چپ به راست از طریق صفحه کلید تلفن همراه تان وارد نمایید: *#06# . پس از وارد نمودن کاراکترهای بالا، یک کد دیجیتالی 15 رقمی بر روی صفحه نماش تلفن همراهتان ظاهر میشود. این شماره 15 رقمی برای گوشی شما منحصر بفرد می باشد. این شماره را یادداشت و در مکان امنی نگاهداری و حفظ نمایید. زمانیکه تلفن همراهتان سرقت شد، میتوانید به فراهم کننده خدمات یا اپراتور تلفن همراه تان تلفن زده و به آنها این کد 15 رقمی شماره سریال تلفن همراه تان را بدهید. اپراتورتان سپس قادر خواهد بود که گوشی سرقت شده را مسدود و غیر قابل استفاده نماید و از اینرو حتی اگر سارق سیم کارت درون تلفن همراه تان را نیز عوض نماید، تلفن همراه تان کاملا" غیر قابل استفاده خواهد بود. احتمالا" تلفن همراه سرقت شده تان را مجددا" پس نخواهید گرفت، اما حداقل مطمئن خواهید شد که هر شخصی آن را سرقت نموده قادر به استفاده و یا فروش آن نخواهد بود. اگر موارد ذکر شده در بالا را انجام دهید، دیگر دلیلی برای سرقت تلفنهای همراه وجود نخواهد داشت.

 

 «مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد» ... این پیغامی است که همیشه از موبایل زمانی که آنتن نمی دهد ، می شنویم. بنده خدا مخابرات، همش داره زحمت می کشه. هر سوراخ سمبه ای رو ببینی، آنتن گذاشته. حتی تو بهشت زهرا هم برای رفاه میت ها هم آنتن گذاشته   بنده خدا نمیدونه که بیشتر این آنتن ندادن ها، باعث و بانیش خود مشترکین چیز کلکش هستند و با کارهایی که می کنند، باعث می شوند که اپراتور این پیامها رو پخش کنه.چون الان موبایل شده آفت جون آدما چون ادمو همیشه آنلاین قرار میده واسه همین هم خیلی ها نمی خوان مزاحم داشته باشند. چون با طرف هم رودر واسی دارند، روشون نمیشه بهش بگن زنگ نزن یا گوشی رو ور ندارند ... شاید هم بلد نباشند چی کار کنند، اما من یادتون می دهیم.برای اینکه طرفی که با ما تماس می گیره، با اون پیام لعنی مواجه بشه و اعصابش خورد شه یا اینکه موبایل مون در دسترس نباشه و مزاحم نداشته باشیم، چند تا ترفند هست:1- وقتی موبایل تون روشنه، بدون اینکه موبایل رو خاموش کنید، باطری اونو در بیارید. نترسید. موبایلتون هیچیش نمیشه. آقایونی که به موبایلشون وسواس دارند، اینکار رو نکنند. می تونند ترفند دوم رو انجام دهند.2- وقتی جایی هستید و نمی خواهید مزاحم داشته باشید، موبایلتون رو با یه ورقه آلومینیومی بپوشانید. با این کار موبایل تون آنتن نمیده و در دسترس نمی باشد.بدی اینکار بخاطر اینه که باید همیشه یه ورقه آلومینیوم همراتون باشه. خدای نکرده همسرتون ببینه، چی فکر می کنه؟!!! هیچی، شب دعواست .... پس برید سراغ ترفند سوم. ترفند سوم و چهارم برای اینکه طرف تماس گیرنده با پیغام «شماره مشترک مورد نظر در شبکه موجود نمی باشد» یا Wrong Number مواجه شود، بکار می رود. تا اینقدر زنگ بزنه و خسته بشه و فکر کنه مشکل از مخابرات هست:3- این ترفند بی دردسره. توی موبایل تون کد زیر رو وارد کنید: #0210000000*21*پس از اینکه کد بالا را وارد کردید، فکر کنید دارید با یک شماره تماس می گیرید. دکمه Dial را بزنید. سپس با پیغام Requesting مواجه می شوید و در صورتیکه کد بالا را درست وارد کرده باشِد، پیغام Actived نشان داده می شود. از این به بعد هر کسی با شما تماس بگیرد، با پیغام «شماره مشترک مورد نظر در شبکه موجود نمی باشد» مواجه می شود.برای اینکه بخواهید کد بالا را غیر فعال کنید، تایپ کنید: #21# سپس دکمه Dial را بزنید. پس از Requesting کردن، پیغام Cancelled ظاهر خواهد شد و گوشی شما مطابق سابق کار خواهد کرد.4- این کار رو هم می تونید بکنید. موبایل تون رو به یک شماره الکی دایورت Divert کنید، یعنی شماره ای که در شبکه مخابرات موجود نباشه. با این کار وقتی کسی با شما تماس می گیره، به شماره ای که در شبکه مخابرات وجود نداره، دایورت می شه و با پیغام اپراتور مواجه میشه و فکر می کنه مشکل از مخابرات هست. آخرش هم خسته میشه و دست از سر شما بر میداره.یادتون باشه یه وقت شماره واقعی بطور اشتباهی ندید ها، تا کلی پول موبایل براتون بیاد!!!*و روش اخر و?- این که تل برداری یه چنتا فوش مشتی نون ابدار بهش بدی تو این نکته یه نوکته انحرافی وجود داره اون هم این که باید در جا خفا این کارو بکونی اگه دیگه زنگ زد بیا اینجا فوش برام نظر بده

 

در آخر هم بگم این ترفندا رو در جاش استفاده کنید

 

یکی از بهترین استفادهاش اینه: با یکی از جی افات با بی افات رفتی بیرون یهوووو یه جی اف دیگت یا بی اف دیگت هاییییی هایییی زنگ میزنه و سیریشت میشه تو هم نمیتونی جلو او یارو برداری با هاش صحبت کنی پس بهترین کار یکی از ? روش بالایی نکته انحرافی : در این مورد از روش ? نباید استفاده کرد.

 روش انتقال Theme از یک گوشی به گوشی دیگه بدون بلوتوث

 تا حالا شده از تم گوشی دوستتون خوشتون بیاد ، و بخواید روی گوشی خودتون هم اون تم رو داشته باشید ، اما نتونسته باشید به گوشی خودتون منتقلش کنید ؟ تو این پست می تونید نحوه انتقال تم رو بین دو گوشی بدون استفاده از وسیله جانبی یاد بگیرید

 روش انتقال Theme از یک گوشی به گوشی دیگه

 

هیچ برنامه خاصی برای انتقال Themeهای نصب شده روی گوشی، به گوشی دیگه، وجود نداره. ولی میشه بصورت دستی اینکار رو انجام داد.

هر Theme که روی گوشی نصب میشه بسته به اینکه روی Phone Memory باشه و یا روی Memory Card در یکی از آدرس‌های زیر ذخیره میشه:

1) Phone Memory --> C:SystemSkins

2) Memory Card --> E:SystemSkins

ولی نکته‌ای که هست اینه که این Themeها به اسم اصلی خودشون ذخیره نمیشه! بلکه هر کدوم از اونها در یک دایرکتوری که نام اون از مجموعه‌ای از اعداد و کاراکتر درست شده، ذخیره میشه!

برای تشخیص دایرکتوری Theme مورد نظر، بوسیله یک برنامه مدیریت فایل مثل File Manager یا SeleQ یا... به آدرس داده شده میریم و تک تک دایرکتوری ‌ها رو باز می‌کنیم و در هر کدوم از اونها یک فایل با پسوند Mbm و یک فایل با پسوند Skn وجود داره که اسم این فایل ها دقیقا اسم Theme مورد نظر هست و از اینجا می‌تونیم تشخیص بدیم که آیا دایرکتوری مورد نظر رو درست انتخاب کردیم یا نه.

حالا برای انتقال این Theme به گوشی دیگه از یک مثال استفاده می‌کنیم.

فرض کنید Theme مورد نظر ما اسمش CLIPESTAN باشه و در دایرکتوری به آدرس E:SystemSkinsd4dc59b3319a4f31 ذخیره شده باشه.

ابتدا با استفاده از برنامه مدیریت فایل در گوشی دوم، به آدرس SystemSkins رفته (اگر روی گوشی دوم تاکنون Theme نصب نشده باشه، احتمالا دایرکتوری به نام Skins وجود نداره و در این حال باید این دایرکتوری رو خودمون بسازیم) و یک دایرکتوری به اسم d4dc59b3319a4f31 ایجاد می‌کنیم.

سپس کلیه فایل‌های موجود در گوشی اول رو از طریق BlueTooth و یا InfraRed به گوشی دوم می‌فرستیم و بعد در گوشی دوم با استفاده از برنامه مدیریت فایل، این فایل‌ها رو به دایرکتوری که جدید درست کردیم، کپی می‌کنیم. [اگه در گوشی اول غیر از فایل‌ها یک زیردایرکتوری (Sub Directory) داشته باشیم، باید عین اون رو در گوشی دوم هم درست کنیم و فایل‌های موجود در اون رو هم به گوشی دوم بفرستیم

بعد از انتقال کامل فایل‌ها و کپی کردن اونها در دایرکتوری جدید! از برنامه خارج شده و گوشی رو رو یکبار خاموش و روشن می‌کنیم. بعد از روشن شدن مجدد گوشی از طریق قسمت Themes می تونیم Theme مورد نظر رو بازیابی کنیم.
موضوع مطلب : موبایل


چهارشنبه 89 تیر 30 :: 3:25 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

اطلاعات مفید موبایل :
------------------------------


انتقال فایلها از صفحه
Desktop به داخل پوشه :

اول در منو روی
options بزنید و از منوی ظاهر شده روی new folder بروید و فولدر مورد نظر خودتون رو بسازید بعد روی ایکون مورد نظر برین و دوباره options رو بزنید و گزینه move to folder رو انتخاب کنید لیستی از فولدرهای موجود در منوی شما ظاهر میشود و شما فولدر مورد نظر رو انتخاب کنید و Ok رو بزنید.

روش مستقیم فرمت گوشی های اسمارت فون بدون نیاز به منوی گوشی :

اگر پسوورد (
security code )
گوشی قبلا تغییر داده شده است و آنرا نمی دانید و همچنین گوشی شما از سیستم عامل سیمبین ورژن7 استفاده می کند ( مثل 6600 و 7610 و 6620 و 6260 و 9500 و 9300 ) ابتدا گوشی را خاموش کرده و در حالیکه سه دگمه سبز ، * ، 3 را همزمان نگه داشته اید گوشی را روشن کنید و آنها را آنقدر نگه دارید تا کار فرمت آغاز بشود. دراین حالت از شما دیگر پسوورد خواسته نخواهد شد و مستقیما گوشی فرمت خواهد شد.

فرمت کارت حافظه گوشی :

به صورت
safe mode گوشی را روشن کنید ( برای اینکار درحالیکه دگمه pen (مداد) را نگه داشته اید گوشی را روشن کنید البته درظاهر تفاوتی را مشاهده نخواهید کرد.) سپس این مسیر را در گوشی بروید: menu>>Extras>>Memory>>Format MEM.card
حالت
safe mode بسیار به دردتان خواهد شخورد و در مواقعیکه گوشی هنگ کرده و بالا نمی آید احتمالا به دادتان خواهد رسید و باعث می شود گوشی بالا بیاید و بعد از آن بتوانید گوشی را درصورت تمایلتان فورمت و یا کار دیگری بر روی آن بکنید. درواقع کار آن همانند عمل safe mode ویندوز می باشد و در این حالت دیگر اکثر برنامه های کاربردی که در پشت صحنه همیشه در حال اجرا بودند ، دیگر اجرا نخواهند شد و به همین دلیل گوشی اصطلاحا به راحتی بالا می آید. که در گوشی های مختلف کمی متفاوت می باشد و در اسمارت فونها اکثرا باید کلید خاصی را ( کلید ABC و یا PEN ) را نگه داشته و سپس
گوشی را روشن کنید.تاکید می کنم که در حالت safe mode شما تغییری در ظاهر منوی گوشی نخواهید دید و همه چیز در پشت صحنه اتفاق افتاده است و یا بهتر بگویم از اتفاق افتادن آنها ( برنامه ها ) جلوگیری کرده است.

برای شناساندن هندزفزی (
Hands Free ) به گوشی موبایل :

استفاده از گزینه
new paired device واقع در منوی conect

* تم های 6600 روی گوشیهای دیگه نصب نمی شوند و روی گوشی
3650 بعد از نصب هم قابل اجرا نیستند.

* مسیج تصویری معمولاً بین گوشی‌های یک خانواده ( یک شرکت) رد و بدل می‌شود و گهگاه امکان دارد که گوشی با یک مارک به گوشی دیگری با مارک دیگه مسیج تصویری ارسال کنه. تمام نوکیا ها به هم
picture message میفرستند تمام سامسونگ ها به هم picture message میفرستند بعضی از سامسونگ ها به همه نوکیا ها picture message میفرستند و از آنها دریافت میکنند زیمنس ها فقط به زیمنس ها picture message میفرستند و دریافت میکنند


برای قفل گوشی کارهای زیر رو انجام بدید :

Setting --> Security --> Phone and SIM --> Autolock period
این گرینه رو انتخاب کنید بعدش هم
user defined رو ... بعد هم بهش مدت زمان اتولاک رو بدید. کد :12345 – اگر بعد از قفل گوشی، گوشی باز نشد ( به دلایلی مانند از یاد بردن کد و... ) گوشی باید مستر ریست بشه.

* در بعضی گوشیهای 3230 لرزش تصویر دیده شده که یک عیب کارخانه‌ای است و موردی برای گوشی نمی‌باشد. این مشکل قابل حل نمی‌باشد. البته گاهی این لرزش فقط در بعضی برنامه‌های خاص دیده شده است.

تغییر نور و روشنای صفحة تصویر :

tools >setting>phone >disply>brightness

فارسی سازی 1100 :

برای فارسی کردن 1100 میتوانید از باکس نرم افزاری گریفین هم استفاده کنید به این صورت که با توجه به نوع نرم افزار گوشی که در پشت گوشی نوشته شده که ار اچ 18 میباشد بالاترین ورژن نرم افزاری مربوط به فایل ام سی یو را انتخاب کرده و بعد برای فایل پی پی ام فایلی را که پسوند ای آ دارد را انتخاب می کنید و سپس گوشی را فلش می کنید.


گوشی Nokia 1200 را می‏توان یکی از قدیمی‏ترین اما در عین حال ماندگارترین گوشی‏های ساخت شرکت نوکیا دانست. این گوشی به رغم داشتن امکانات جانبی محدود، هنوز طرفداران خاص خود را دارد که از این گوشی استفاده می‏کنند. طرفدارانی که بیش از هر چیز "مکالمه" برای‏شان اهمیت دارد؛ 1200 توانایی روشن ماندن بیش 390 ساعت و بیش از 7 ساعت مکالمه را داراست. یکی از امکانات این گوشی، امکان قرار دادن رمز عبور بر روی گوشی به هنگام رفتن به حالت قفل است. به این صورت که هنگامی که گوشی Lock می‏شود و یا هنگام روشن نمودن گوشی، بایستی پسوردی 5 رقمی را وارد نمود تا بتوان از از گوشی استفاده کرد. اما این قفل را می‏توان با استفاده از ترفندی که هم اکنون قصد داریم برای شما بازگو کنیم دور زد تا بدون وارد کردن رمز عبور از گوشی استفاده نمود.

بدین منظور:

 

 


به هنگام درخواست پسورد،
Back (بازگشت) را انتخاب کنید.
حال (ترفندستان) دکمه
Unlock (باز کردن) را نگه دارید.
پس از 2 ثانیه پیغام *
Now Press (حالا * را فشار دهید) بر روی صفحه ظاهر می‏شود.
دقت فراوان کنید این پیغام در کسری از ثانیه ناپدید می شود، در نتیجه شما باید سریع * را فشار داده و وارد گوشی شوید.
عبارات داخل پرانتز، مخصوص گوشی‏های 1200 است که از زبان فارسی استفاده میکنند.

 

 

 

 
موضوع مطلب : موبایل


دوشنبه 89 تیر 28 :: 5:11 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی


کویر باور


پلان اول :

زلالی چشمه در دل صخره

عطر سرگردان شبدرها 

                       زیر پرهای پرنده ای تنها 

بغض آسمان که می ترکد و گونه های زمین را نوازش

می کند ...

پلان دوم :

وزش شوباد

               حسرت آب را سیراب می کند

حالا ستاره ها

             سفره کویر را  پر چشمک می کنند ....

 

پلان سوم    :     ((  کویر باور  ))  .....
موضوع مطلب : یاد عشقم بخیر


پنج شنبه 89 تیر 24 :: 5:49 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

   امروز  21 تیر  1389. خورشید خانوم که قربونش برم الهی !!!!! به شدت دلتنگ ما اهل زمین شده اومده بود پایین تر و سلام گرم می داد  . اونقدر صمیمانه احوالپرسی کرد که بدنم گر گرفت و گرما زده شدم . با 55 درجه هوای جیرفت زیبا می شود بره ای را بریان نمود و میل نمود !!!

 خدایا ما بندگان ناتوان و ناسپاس درگاه کبریایی توایم . وقتی که گرمای ناچیز دنیا را با این امکانات خنک کنندگی تحمل نداریم چگونه می خواهیم گرمای طاقت فرسای جهنم را که میگن فلز !  ذوب می کند را بدون سرپناه و احیانا کولری یا اسپیلتی . پنکه ای . بادبزنی . چیزی تحمل کنیم ؟؟؟؟ الله اعلم و خداوند ارحم الراحمین است . شکر و سپاس مر خدای عزوجل را که طاعتش موجب قرب است ....

و اما بعد ....

خدایا شکرت از اینکه ما را در کشوری اسلامی قرار دادی که هر چند آب و هوای خشک و کم آبی دارد ولی هزار بار بهتر از ممالک غربی خوش آب و هوا با مردمان کافر و بی عاطفه است .  .  .   ایران  ای میهن  و زادگاه من  تو  را  می پرستم  و  مثل  مادر  مهربان خویش  دوستت می دارم  ..     

من یک ایرانی ام افتخار و سرمایه ام  این است ....               یا علی مدد
موضوع مطلب : ایران زیبا


دوشنبه 89 تیر 21 :: 1:10 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

جیرفت

جیرفت صدای آبی باران است 
 جولانگه عشق و غرش شیران است
کرمان اگر که یک سبد گل باشد
جیرفت گل سر سبد کرمان است

در رابطه با جیرفت
جیرفت کهن ترین تمدن شرق امروز که بعنوان مرکز تمدن جنوب شرق ایران از آن در تواریخ به نیکی یاد شده و دارای وسعتی بیش از آنچه امروز می باشد ، بوده است . بطوریکه حتی تا سال 1359 از طرف شمال به راین و بردسیر و قنات ملک و از طرف شرق به شهرستان بم و استان سیستان و بلوچستان و از طرف جنوب به میناب و جاسک و از طرف غرب به کوه شاه ، جاله موت و قسمتی از صوغان بافت محدود بوده است . البته در زمان حال بواسطه تقسیمات کشوری وسعت آن کمتر شده است . جیرفت شهری با کشتزارهای گندم که هر سنبله آن سنبل هستی و باغهای مختلف که از ریشه آنها باده جانبخش می دمد ، جولانگاه سرداران یاغی تاریخ ، با مردمان ساده اش ، با دلهایی گرم به گرمی هوایش ، شهری باشکوه زیر پای تاریخ و کوچه باغهای شاعرانه و نارنجستانهای سرسبز در کنار جنازه شهر اساطیری دقیانوس واقغ در جنوب شرقی ایران در طول جغرافیایی 56 تا 95 درجه و عرض جغرافیایی 28 تا 29 درجه محدود است . مساحت آن 18438 کیلومتر مربع و 1843800 هکتار می باشد ، که از لحاظ وسعت 11 درصد مساحت استانرا تشکیل می دهد . طبق سرشماری سال 1375 جمعیت این شهرستان 208874 نفر ذکر شده است . از لحاظ پراکندگی جمعیت هر چند نواحی کوهستانی 53 درصد از وسعت جیرفت را در برمی گیرد ، اما از نواحی کم جمعیت یا خالی از جمعیت به حساب می آید . ولی در عوض نواحی کم ارتفاع یعنی در جلگه جیرفت حداقل برای مدت 9 ماه از سال بیش از 80 درصد جمعیت را در خود جای داده است و دو سه ماه باقیمانده از سال تعداد کثیری برای استفاده از هوای مناسب و مطبوع مناطق خوش آب و هوا و فرار از گرمای تابستان از این شهر بصورت موقت به نواحی مرتفع سردسیری مهاجرت می نمایند . رشد جمعیت در شهرستان جیرفت نسبت به دیگر شهرهای استان کرمان از همه بالاتر می باشد ، براساس آخرین اطلاعات رشد نسبی جمعیت 6/2 درصد است . رشد مطلق که ناشی از مهاجرت پذیری جمعیت است ، در سالهای اخیر بسیار بالا بوده است . به خصوص از دیگر شهرهای استان و کشور که در این منطقه به کارهای کشاورزی و خدماتی مشغول می باشند . مردم جیرفت با توجه به گستردگی جغرافیایی ، اکثریت فارس زبان هستند . ولی در نواحی مختلف با لهجه ها و گویش های مختلف صحبت می کنند ، که با سایر گویش ها و لهجه های استان کرمان تفاوت زیادی دارد . زبان دوم مردم جیرفت که بیشتر در نواحی گرمسیری رایج می باشد ، نوعی زبان محلی است که این زبان مخلوطی از زبانهای عربی ، بلوچی و فارسی است . البته در بین روستاهای همجوار با استان سیستان و بلوچستان زبان بلوچی رایج است و در نواحی ساردوئیه لهجه لری رواج اندکی دارد . دین مردم جیرفت اسلام است که تقریبا 99 درصد شیعه اثنی عشری هستند . و در نواحی مرزی بلوچستان اهل تسنن زندگی می کنند . 
محصولات مهم کشاورزی شهرستان‌های جیرفت بزر
 
محصولات مهم کشاورزی این شهرستان را می توان به سه دسته تقسیم بندی نمود که عبارتند از : الف ) محصولات گرمسیری این محصولات مهمترین و بزرگترین برداشت منطقه محسوب می شوند و در اقتصاد بسیار موثر می باشند که مهمترین این محصولات عبارتند از : 1
- مرکبات به اعتقاد کارشناسان مرغوب ترین مرکبات ایران در این ناحیه به عمل می آید که از صادرات مهم این منطقه است . مهمترین آنها را لیمو ترش ، لیمو شیرین ، پرتقال ، گریپ فروت ، نارنگی تشکیل می دهد . البته با اصلاح نژاد ، امروزه پرتقال های معروفی چون توسرخ ، مارسلی ، واشنگتن به عمل آمده است .
 2- خرما یکی از لذیذترین محصولات منطقه است که بعد از مرکبات در مرتبه بعدی قرار دارد . بطوریکه اصطخری در مسالک الممالک ص 143 درباره کشت خرما در این منطقه که قدمتی طولانی دارد می گوید :‌ در آنجا گلستان بسیاریست درختان نخل به وفور آن مردم را سنتی است ، که هر چه از فواکه باد بریزد از زمین برندارند و بگذارند که ضعفا و فقرا آن را جمع کنند و گاه باشد که نصیب فقرا بیشتر از مالکان باشد .
 3-کشت جالیزی که شامل خیارسبز ، هندوانه ، گوجه فرنگی ، طالبی ، بادمجان ، گرمک ، کدو و انواع سبزیها است . امروز با احداث گلخانه ها این محصولات طرفداران زیادی پیدا کرده است . دیگر محصولات گرمسیری این منطقه عبارتند از : حبوبات شامل لوبیا ، ماش ، باقلا ، دانه های روغنی نظیر کنجد ، ذرت ، آفتابگردان و همچنین موز ، انبه ، حنا و گندم ب ) محصولات ناحیه معتدل و نیمه گرمسیری شامل نواحی دلفارد ، میجان ، سقدر می باشد که محصولات مهم آنها عبارتند از : انار ، انجیر ، لیمو ترش ، پرتقال ، بادام ، زردآلو ، هلو ، سیب درختی و انگور . ج ) محصولات نواحی سردسیری • عمدتا در بخش ساردوئیه و نواحی مرتفع محمد آباد مسکون می باشند که از مهمترین آنها می توان از گردو ، آلبالو ، گیلاس ، گلابی و غیره نام برد . البته به غیر از درختان ثمرده درختان دیگری نظیر گز و سپیدار کاشته می شود . پوششهای گیاهی مناطق گرمسیری و سردسیری مهم منطقه عبارتند از : بادام کوهی ، ارس ، اقیج ، کهکم ، گز ، کنار . 
جیرفت قبل از اسلام آب یعنی آبادانی ، زندگی ، هلیل رود در جیرفت همیشه نوید این را می داده که این خاک تمدنی بزرگ و کهن را در خود پنهان کرده است . به اعتقاد مورخین و باستان شناسان ، شهر جیرفت بر اثر سیل بنیان کنی نابود گردیده است . و خرابه های کنونی شهر موسوم به دقیانوس یادگار آن است . وجود رودخانه هلیل و طغیانهای دیو مانندش به قول اعراب ، این ذهنیت را به یقین نزدیک می کند . البته وجود گسل های جیرفت و زلزله بم تخریب آن را بوسیله زمین لرزه دور از ذهن نمی داند . در تاریخ و کتب سیاهان و مورخین از جیرفت با نامهای دیگری یاد شده است .
 البته براساس نظریات بعضی از مورخین از جمله دکتر باستانی پاریزی در کتاب پیغمبر دزدان و تاریخ کرمان ، جیرفت در زمان ورود سپاه اعراب و در زمان عمر به ایران شهری آباد بوده است . اما کاوش باستان شناسان اخیر دال بر این است که جیرفت قدمتی بیش از اینها دارد . چنانچه مرتضی راوندی در جلد دوم تاریخ اجتماعی ایران نوشته است : ذوب سنگهای آهن در ایران در هزاره های اول قبل از میلاد شروع شده و به احتمال قوی اولین بار کوره های ذوب در دلفارد نزدیک جیرفت شروع به کار نموده است . وجود رودها و جغرافیای ویژه با بخش های میان ک.هی و دشت ، منابع غنی فلزی و خاکی شرایط مناسبی برای پدید آمدن زیست جانوری عظیم الجثه در زهلکوت جازموریان از دوران سوم زمین شناسی و آثار پراکنده از دوران پارینه سنگی و دوران نوسنگی در غارها و کوههای منطقه مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد در دوران شهرنشینی هزاره دوم – سوم پیش از میلاد و در دوران مفرغ و آهن و دوران تاریخی این نکته را تائید می کند ، که در طول تاریخ یکی از مراکز مهم زیست محیطی ایران و جهان به شمار می آمده است . این منطقه به سان گذرگاه و راهروی طبیعی بین هند ، میان رودان ( بین النهرین ) و از جنوب با دریا در ارتباط بوده است . 
فرهنگ های این کانون مهم تمدنی همپایه فرهنگهای شوشان خوزستان ، میان رودان ، هارایا و مهنجوداروی هند و تمدن های آسیایی میانه است که همسانی و شباهت مواد فرهنگی آنها بسیار است . شکوفائی تمدن این منطقه در آغاز شهرنشینی و تشکیل شهر دولت ها در هزاره دوم – سوم بیش از میلاد است . چنانکه بنا بر نظریات کارشناسی دکتر یوسف مجید زاده باستان شناس معروف از کاوش های به دست آمده نشانگر این است که این شهر در گذشته از آب و فاضلاب مدرن شهری برخوردار بوده است . بنابراین می تواند نسبت به دیگر تمدنها بی نظیر باشد . 
در دوره هخامنشی این منطقه ار ایالت های مهم به شمار می آمده است در این روزگار از بخش های آن به نام مکن ( مک ) گدر یا گدروزیا و اکوفاجیا ( منطقه کوهستانی جیرفت ) نام برده شده است . در کتیبه داریوش در شورش ، یاد شده که چوب های ستون های کاخ شوش از گدر برده شده است . در حمله اسکندر به ایران طبق گفته اریستوبول همراه وی اسکندر در گذر از هند به فارس ، از این منطقه گذر کرده است و در جیرفت با نئارکوس در یاسلار خود دیدار داشته و از آبادانی شهر ، منطقه و کاخ ها و نیایشگاههای آن نام می برد . پس از تسلط نزدیک به یک قرن سلوکیان یعنی جانشین اسکندر و حکومت اشکانیان که جایگزین سلوکیان گردید ، جیرفت همگتم با دیگر قسمتهای کرمان در تبعیت حکومتهای فوق بوده است . در زمان ساسانیان شاپور ذوالاکناف عده ای از اعراب یاغی نواحی عرب نشین را در جیرفت سکونت داد . زیرا شرایط آب و هوایی این ناحیه برای سکونت و توقف اعراب مساعد بود

موضوع مطلب : جیرفت ما


دوشنبه 89 تیر 21 :: 12:46 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

جیرفت

گویش محلی مردم نجیب و مهربان ساردوییه زادگاه پدری من :

روسری= چارقد    پیراهن=پیرُن   چادرشب= جاوَن    بالش=بالشت =زیرسری  

شلوار=خشتک

چادر شب=جاون

ملهفه= ملافه

سگ=کچو

گاو=گو

گوسفندنر=نری

گوسفند ماده= میش

سگ کوچک=توله

گوسفند کوچک=بره-کره

لامپ=گلوپ

هاون=جوغن

حصار=مهره

اب=عو

ابگوشت=قتغ

انجا=اوجا اشاره به دور

اینجا=ایجا اشاره به نزدیک

لب=لو=سور

النگو=کچو

قفل=قلف

اطاق باسقف چوبی=گمه

اغل =اوشاد

سه پایه=سکچ

قابلمه=غلیف

سنجت=ششت

 گنجشک=چغوک

کلاغ=قلاغ

 

پا=لنگ

دندان=دنون

ناخن=پنج

مو=مود

لب=لو

روسری=چارقد

پیراهن=پیرن

سیخ شلوار=خشتک

وصله=نپه

مامان=ننه

هندوانه=هنیانه

خانه=خنه

توالت=مُستراه

دیوار=دیوال

استخر=استلخ

رقصیدن=چمیدن

نگهدار گله اٌلاغ=چاروادار
موضوع مطلب : ساردوییه


دوشنبه 89 تیر 21 :: 12:39 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

رهبر

عشق تو ، توی وجودم ، عشق تو ، گرمی شب هام
مثل یک راز نگفته ، شعله می کشه رو لب هام

عشق تو ، توی وجودم ، عشق تو ، گرمی شب هام
مثل یک راز نگفته ، شعله می کشه رو لب هام
عشق تو ، خون تو رگ هام ، حس این چشم های گریون
تن تو ، گرمی آفتاب ، توی چله ی تابستون

لمس تو ، زیباییه ، یک شب رویاییه
حس به تو رسیدن ، معکوس تنهایی
دل گیرم از نفس هات ، بخند و آرومم کن
منو به جرم قلبم ، به رویا محکومم کن
عشق تو ، توی وجودم ، عشق تو ، گرمی شب هام
مثل یک راز نگفته ، شعله می کشه رو لب هام
عشق تو ، خون تو رگ هام ، حس این چشم های گریون
تن تو ، گرمی آفتاب ، توی چله ی تابستون

نقش تو ، زیباییه ، یک شب آفتابیه
تو رو نفس کشیدن ، انکار بی تابیه
مثل خورشید در برم ، تنم رو شعله ور کن
رویای هر شبم رو با ، یک بوسه معتبر کن
عشق تو ، توی وجودم ، عشق تو ، گرمی شب هام
مثل یک راز نگفته ، شعله می کشه رو لب هام
عشق تو ، خون تو رگ هام ، حس این چشم های گریون
تن تو ، گرمی آفتاب ، توی چله ی تابستون

تن تو ، ادامه ی جاده ی خورشیده
چشم تو ، نور رو تن لحظه پاشیده
تا تو با منی نگاهم ، خیس یک رویاست
با تو موندنی شدن ، چه قده زیباست
عشق تو ، توی وجودم ، عشق تو ، گرمی شب هام
مثل یک راز نگفته ، شعله می کشه رو لب هام
عشق تو ، خون تو رگ هام ، حس این چشم های گریون
تن تو ، گرمی آفتاب ، توی چله ی تابستون

عشق تو ، خون تو رگ هام ، حس این چشم های گریون
موضوع مطلب : عشق . دوستی


یکشنبه 89 تیر 20 :: 1:2 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی

اسرار امضا

کسانی که به طرف عقربهای ساعت امضاء می‌کنند انسان‌های منطقی هستند

کسانی که بر عکس عقربه‌های ساعت امضاء میکنند دیر منطق را قبول می‌کنند و بیشتر غیر منطقی هستند

کسانی که از خطوط عمودی استفاده میکنند لجاجت و پافشاری در امور دارند

کسانی که از خطوط افقی استفاده میکنند انسان‌های منظّم هستند

کسانی که با فشار امضاء می‌کنند در کودکی سختی کشیده‌اند

کسانی که پیچیده امضاء می‌کنند شکّاک هستند

کسانی که در امضای خود اسم و فامیل می‌نویسند خودشان را در فامیل برتر می دانند

کسانی که در امضای خود فامیل می‌نویسند دارای منزلت هستند

کسانی که اسمشان را می‌نویسند و روی اسمشان خط می‌زنند شخصیت خود را نشناخته‌اند

کسانی که به حالت دایره و بیضی امضاء می‌کنند ، کسانی هستند که میخواهند به قله برسند

کسانی که الان دارن روی برگه امضا میکنند خیلی خنگ هستند که یادشون نیست امضا شون چه شکلیه!!!!
موضوع مطلب : امضاء


یکشنبه 89 تیر 20 :: 12:31 عصر :: نویسنده : سردار مهدی عادلی
1 2 3 >
درباره وبلاگ

پیوندها
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 107
بازدید دیروز: 159
کل بازدیدها: 635381
تعداد بازدیدکنندگان :
تعداد افراد آنلاین :
مرکز آموزش ایرانیان


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


تیر 1389 - جیرفت زیبا ( استان سبزواران )